Zakłócenia czynności układu limfatycznego

Limfa to płyn znajdujący się tylko w naczyniach. Tkanki mają zewnątrzkomórkowy system szczelin, w których znajduje się płyn tkankowy. Jest to produkt filtracji i dyfuzji z krwionośnych naczyń włosowatych, pobierany przez włosowate naczynia limfatyczne. Także układ żylnych naczyń włosowatych pobiera część tego płynu.

Obrzęk powstaje w wyniku zakłócenia czynności układu limfatycznego. Spowolnienie jego czynności prowadzi do tworzenia się obrzęku w przestrzeniach międzytkankowych. Towarzyszy temu degeneracja tkanki łącznej. Jeżeli przefiltrowany z naczyń włosowatych płyn nie zostanie wchłonięty i możliwość gromadzenia płynów w obrębie skóry zostanie wyczerpana, struktury substancji podstawowej zostają rozciągnięte i tworzą się szczeliny, które pod względem histologicznym odznaczają się brakiem wyściółki śródbłonkowej. Prawidłowo takie szczeliny nie występują. Rozprzestrzenienie się płynu może być znacznie większe i powodować tworzenie się bąbli pokrzywkowych i pęcherzy.

Obrzęk zawsze jest objawem wskazującym na wy stępowanie zaburzeń. Na takie zaburzenia mają znaczny wpływ procesy przemiany materii, a przez trwałe zaburzenia prowadzą do przedwczesnego starzenia się skóry. Zabiegi kosmetyczne polegające na poprawie krążenia, zastosowaniu ciepła, usuwaniu zanieczyszczeń oraz zbędnego owłosienia ze pomocą wosku zakłócają zdrowe funkcje skóry i powodują powstawanie obrzęku. Zadaniem kosmetyczki jest jednak wspomaganie czynności skóry Dzięki zastosowaniu manualnego drenażu limfatycznego i niskich temperatur możemy zlikwidować zastój limfy.

Większość klientów nie jest wystarczająco dobrze poinformowana, jakie usługi może im zaoferować kosmetyczka. Wiele kosmetyczek nie wykorzystuje szansy zaproponowania klientom dodatkowych zabiegów. Oferujemy je w trakcie pielęgnacji twarzy, dzięki czemu klientka może poznać wartość intensywnej pielęgnacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *