Warstwa rogowa skóry

Warstwa rogowa skóry zawiera około 10% wody. Przy wilgotności powietrza wynoszącej 60%, nie pobiera wilgoci z zewnątrz, ale też jej nie traci. Mała wilgotność powoduje odparowywanie wody ze skóry i jej wysuszanie. Także takie preparaty jak mydła, nieliczne toniki (np. zawierające ponad 10% alkoholu, ałun, garbniki) oraz promieniowanie słoneczne, wiatr, leki i zaburzenia rogowacenia decydują o zawartości wody w górnej warstwie skóry. Mówimy, że skóra jest niedostatecznie nawilżona lub wysuszona, ale nie sucha. Skóra sucha występuje przy zaburzeniu czynności gruczołów łojowych.

Na stan naczyń krwionośnych kosmetyczka może zwrócić uwagę, gdy wyraźnie widoczne są takie objawy, jak teleangiektazje, żylaki i żylaki „miotełkowate”. Na podstawie widocznych zmian kosmetyczka może określić przeciwwskazania do wykonania zabiegów kosmetycznych.

Wady skóry to określenie zbiorowe obejmujące wykwity skórne, np. wady zabarwienia, brodawki, zmiany zapalne, prosaki, objawy związane z przemianą materii oraz inne nietypowe dla danego rodzaju cery.

Wrażliwość skóry to jej podatność na podrażnienia objawiające się zaczerwienieniem, bąblami, pieczeniem i świądem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *