Specjalna pielęgnacja okolicy oczu

Specjalna pielęgnacja okolicy oczu.

Skóra wokół oczu jest w ciągłym ruchu. Mruganie oczyma i śmiech wcześnie pozostawiają ślady w postaci drobnych zmarszczek w cienkiej i przeważnie suchej tkance. Wzmocnienie i uodpornienie tej delikatnej skóry jest celem specjalnej pielęgnacji oczu.

Sine obwódki pod oczami są przeważnie dziedziczne. Skóra pod oczami jest tak cienka, że prześwitują przez nią naczynia krwionośne. Obwódki mogą być spowodowane także niedostateczną ilością snu i chorobą. Ustępują po odpoczynku lub powrocie do zdrowia. Kosmetyczną pomocą są sztyfty korygujące, którymi można zatuszować sińce.

Obrzęk powiek rzadko ma przyczyny organiczne. Powstaje zwykle z nagromadzenia się limfy w przestrzeniach zewnątrzkomórkowych. Następuje to przede wszystkim w nocy, gdy organizm pracuje „na zwolnionych obrotach”. W ciągu dnia opuchlizna na ogól ustępuje samoistnie. Doraźną pomoc stanowią chłodzące kompresy lub woreczki foliowe napełnione płynem i przechowywane w lodówce. Dobre wyniki dają schłodzone saszetki z herbatą, ponieważ tanina zawarta w herbacie jest naturalną substancją ściągającą.

Także żele pod oczy dzięki silnemu działaniu chłodzącemu eliminują obrzęk. Naczynia krwionośne i włosowate ściągają się, zastój w tkance zanika. Nawilżanie skóry w okolicy oczu ani nie chroni przed powstawaniem zmarszczek, ani też ich nie spłyca. Preparaty stosowane w tym celu powodują napęcznienie okolicy oczu dając wrażenie spłycenia zmarszczek. Preparaty zapobiegające starzeniu skóry wokół oczu mogą stanowić ochronę przed promieniowaniem słonecznym, jeśli zawierają odpowiednią ilość filtrów. Żadna część ciała nie jest w takim stopniu narażona na szkodliwe działanie promieni UV co okolice oczu. Właściwie chroniąc się przed słońcem zapobiegamy przedwczesnemu starzeniu skóry.

Preparaty do pielęgnacji oczu napinają skórę tworząc na niej elastyczną powłokę, która niczym lustro odbija światło, tuszuje małe linie i drobne zmarszczki. Niektóre produkty zawierają składniki ściągając zwężające pory, lub proteiny wypełniające limfy i zmarszczki.

Chłodzące kompresy są dobrodziejstwem dla zmęczonych oczu. Obrzęk powstający na skutek nagromadzenia się limfy ustępuje. Zamiennie można stosować np. okłady ze schłodzonych saszetek z herbatą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *