Pielęgnacja cery suchej.

Pielęgnacja cery suchej.
Uwarunkowana genetycznie sucha cera wymaga szczególnej pielęgnacji, dlatego niektóre klientki, a także kosmetyczki, skłonne są do przedobrzania. Takie postępowanie powoduje dodatkowe obciążenie skóry. Mówiąc o cerze suchej mamy na myśli stan uwarunkowany genetycznie, tzn. rodzaj cery. Różni się on zasadniczo od stanu określanego suchością skóry, który powoduje przeważnie nieodpowiednia pielęgnacja lub przyjmowanie leków.

Uwarunkowana genetycznie sucha cera jest delikatna, przeważnie cienka i wrażliwa. Na skutek niedoczynności gruczołów łojowych oraz słabego nawilżenia łuszczy się, jest szorstka i napięta. Często widoczne są na niej rozszerzone naczynia krwionośne (teleangiektazje). Tkanka łączna u osób o skórze suchej jest przeważnie słaba, dlatego wcześnie tworzą się zmarszczki. Zaniedbanie pielęgnacji takiej skóry może spowodować łupież, wyprysk i świąd.

Producenci kosmetyków w zasadzie nie mają przejrzystej oferty produktów i środków pielęgnacyjnych. Sucha cera jest najczęściej spotykana, jednak zadaniem wszystkich preparatów powinno być wspomaganie naturalnych funkcji skóry, a więc należy tak dobrać ilość produktu, aby chronił on skórę, działał kojąco, a nie obciążał jej dodatkowo, zgodnie z zasadą: tak mało jak trzeba.

Do pielęgnacji suchej skóry stosujemy emulsje woda w oleju (W/O), toniki bezalkoholowe oraz produkty pielęgnacyjne nie zawierające składników podrażniających. Zaleca się kompresy na twarz z olejkiem neroli, geraniowym lub różanym, olejami ze słodkich migdałów, orzechów laskowych, jojoby lub kiełków pszenicy (także w połączeniu z maskami woskowymi). Maski, ampułki i produkty dodatkowe powinny być dostosowane do cery. Do suchej skóry na całym ciele można zaproponować lawendowe mleczko do kąpieli, emulsje do ciała. Warto polecić też kąpiele w wodzie z dodatkiem 4 kropli olejku rumiankowego, 4 kropli olejku karotenowego, 10 kropli olejku sandałowego, 1 kropli olejku neroli i 2 łyżek stołowych śmietany oraz 2 łyżek stołowych miodu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *