Kosmetyczna ocena skóry

Kosmetyczna ocena skóry najpierw dotyczy jej wyglądu zewnętrznego. Na podstawie oceny wzrokowej, dotyku i zapachu uzyskujemy dane, które zadecydują o doborze odpowiednich zabiegów.

Ponieważ stan skóry jest silnie związany ze stanem psychicznym i ogólnym samopoczuciem, także często się zmienia. Kosmetyczka powinna o tym pamiętać i obejrzeć skórę przed rozpoczęciem każdego zabiegu. Niezbędna przy tym jest lampa bezcieniowa z lupą o powiększeniu 3,5 dioptrii. Pomocne są także: lampa Wooda, szkiełka przedmiotowe, szpatułki i przyrządy do analizy skóry.

Lampa Wooda ukazuje obraz skóry w odbiciu fluorescencyjnym. Odbicie skóry ukazuje się w zależności od jej stanu w różnych kolorach. Szkiełka przedmiotowe to małe szklane płytki o zaokrąglonych brzegach, których używamy do oceny stanu natłuszczenia i nawilżenia skóry. Klientka powinna zmyć skórę w domu i nie nakładać na nią żadnych preparatów. W gabinecie szkiełko kładzie się na skórę i lekko przyciska. Mniej lub bardziej wyraźne zmatowienie szkiełka i ewentualne powstawanie kropelek świadczą o stopniu wydzielania wody i tłuszczów przez skórę. Ta metoda nie jest jednak zbyt dokładna.

Nowsze metody oceny stopnia natłuszczenia skóry oparte są na podobnej zasadzie – do skóry przyciska się folię ze specjalnego tworzywa – im silniej natłuszczona jest skóra, tym bardziej przezroczysta staje się folia.

Szpatułek używamy do sprawdzania wrażliwości skóry i jest to rodzaj dermografizmu. Zaokrągloną krawędzią szpatułki rysujemy wzór na skórze dekoltu. Najpierw tworzy się biała linia. W zależności od szybkości, z jaką znów się zaczerwieni uzyskujemy informację o reakcji skóry.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *