Gęstość włosów

Ostatnia cecha włosów to coś, z czego określeniem mamy zwykle niemały problem. Jeśli zapytamy stu przypadkowych kobiet, jak gęste są ich włosy, to możecie mi wierzyć, że ogromna większość z nich będzie narzekać, że ma je rzadkie. Oczywiście wiele z nich będzie miało włosy o przeciętnej/średniej gęstości, ale po latach oglądania wyidealizowanych włosów w reklamach szamponów czy gwiazd z doczepionymi pasmami włosów w większości nie potrafimy już tego obiektywnie ocenić.

Sprawa jest jednak bardzo prosta — potrzebujemy jedynie gumki do włosów, metra krawieckiego i ewentualnie kogoś do pomocy. Związujemy włosy w ciasny (to bardzo ważne!) kucyk i mierzymy jego obwód tuż przy głowie. Jeśli wynik, który otrzymamy, mieści się w przedziale do 5 centymetrów, to możemy przyjąć, że mamy rzadkie włosy. Te o obwodzie kucyka od 5 do 10 centymetrów mają średnią gęstość, a posiadaczki kucyka o obwodzie powyżej 10 centymetrów mogą być dumne ze swoich gęstych włosów. Oczywiście warto wziąć pod uwagę również to, jaką strukturę mają nasze włosy. Przedziały opisane powyżej dotyczą włosów o średniej grubości, ale jeśli Wasze włosy są cienkie lub grube, należy to uwzględnić.

Pewnie zastanawiacie się, po co nam właściwie znajomość gęstości naszych włosów. Otóż może być ona przydatna w dwóch sprawach: po pierwsze — w doborze optymalnej dla nas fryzury, która w dużej mierze zależy właśnie od gęstości włosów, po drugie — do określenia optymalnej pielęgnacji skalpu. Przy włosach rzadkich, zwłaszcza takich, które przerzedziły nam się wraz z wiekiem, warto zadbać o dodatkowe odżywienie skóry głowy. O masażach, wcierkach (czyli specjalnych odżywkach przeznaczonych właśnie do skalpu) i urządzeniach, które mogą być przydatne w pielęgnacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *